Pamięci Sędziego Tadeusza Szewioły, Prezesa Zarządu Oddziału SSP “Iustitia” we Wrocławiu

W dniu 23.12.2013 r. zmarł nagle nasz nieodżałowany kolega i przyjaciel Tadeusz Szewioła, Sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Urodził się dnia 2.9.1954 r. we Wrocławiu. Po ukończeniu studiów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, był w latach 1980–1988 asystentem, a następnie starszym asystentem
w Instytucie Prawa Karnego tegoż Wydziału. W latach 1983–1985 odbył aplikację sądową i 1.9.1988 r. został asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej. W dniu 1.8.1990 r. został powołany
na stanowisko Sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej. Orzekał w wydziałach: Karnym
oraz Rodzinnym i Nieletnich. W latach 1991–1992 sprawował nadzór nad działalnością Zakładu Poprawczego w Sadowicach. Dwukrotnie, w okresach od 2.1.1996 r. do 30.6.1996 r. i od 1.8.2003 r. do 31.1.2004 r. był delegowany do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie pełnił obowiązki głównego specjalisty
w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich. W dniu 4.2.1998 r. otrzymał powołanie na stanowisko Sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Orzekał kolejno: w Wydziale Ubezpieczeń Społecznych,
w Wydziale Pracy i w Wydziale Cywilnym Rodzinnym. W latach 1998–2000 i od 12.4.2012 r. był członkiem Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Był jednym z pierwszych członków Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” we Wrocławiu.
Od lipca 2001 r. pełnił nieprzerwanie funkcję Prezesa Zarządu Oddziału. Od marca 2004 r. do października 2008 r. był członkiem Zarządu Stowarzyszenia „Iustitia”
w III i IV kadencji, gdzie zajmował się koordynacją współpracy z innymi organizacjami prawniczymi. Był również aktywnym członkiem Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych w Polsce. Szczególnie zaangażował się w problematykę mediacji. Pełniąc funkcję Koordynatora ds. Mediacji w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu był orędownikiem stosowania i doskonalenia mediacji nie tylko w polskim postępowaniu cywilnym. Będąc jednocześnie członkiem Niemiecko-Polskiego Stowarzyszenia Sędziów (DPRV e.V.) współpracował w tej dziedzinie z sędziami niemieckimi. Brał udział w powstaniu Deklaracji Wrocławskiej dotyczącej dwunarodowościowych mediacji rodzinnych (8.10.2007 r.) oraz Rekomendacji Wrocławskiej dotyczącej transgranicznych mediacji w sprawach rodzinnych
i gospodarczych (13.10.2012 r.). Z wieloma sędziami z Niemiec utrzymywał bliskie, osobiste kontakty i był przez nich szczerze ceniony.

Pełniąc obowiązki sędziego zawsze wyróżniał się pracowitością, sumiennością i skutecznością. Nigdy nie tracił przy tym z pola widzenia człowieka. Dbał o to,
by każde orzeczenie służyło jego dobru. Pomagał na tyle, na ile pozwalały mu obowiązki zawodowe. W swojej bogatej działalności społecznej wykazywał wybitne zdolności organizacyjne i wyjątkowe zaangażowanie. Jako długoletni Prezes wrocławskiego oddziału „Iustitii” uczynił wiele dla środowiska sędziów, dbając o jego integrację i przykładając dużą wagę do przestrzegania zasad etyki zawodowej. Był koleżeński, życzliwy i zawsze gotowy do pomocy. Organizował dwukrotnie Zebrania Delegatów SSP „Iustitia”, które członkowie stowarzyszenia wspominają do dzisiaj, w swoim oddziale organizował szkolenia, konferencje, spotkania, zawody sportowe, wyjazdy integracyjne. Starał się, by każdy z członków znalazł w „Iustitii” coś dla siebie. Dzięki Niemu znacznie wzrosła liczba członków oddziału, który zawsze należał do największych. Przyciągał ich swoją bezpośredniością, otwartością i kulturą osobistą. Potrafił wysłuchać każdego i każdemu służył dobrą radą. Konsolidował nie tylko środowisko sędziów, ale starał się przyciągnąć przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Miał przyjaciół wśród prokuratorów, adwokatów i radców prawnych. Realizując wspólne imprezy dążył do tego, by stworzyć jedną wielką rodzinę prawniczą. Szczególnie cenił organizację i uczestnictwo w zawodach sportowych: Spartakiadach Prawników i turniejach, które łączyły współzawodnictwo ze wspólną zabawą.

W przedwigilijny poranek nagle to wszystko się skończyło. Tadeusz Szewioła odszedł, lecz pozostanie w naszej pamięci Człowiekiem lubianym, szanowanym, emanującym optymizmem i radością życia, Człowiekiem, którego nie można zapomnieć i trudno będzie zastąpić.

Witold Firkowicz
Sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu
Prezes Oddziału SSP „Iustitia” we Wrocławiu

Opublikowano IUSTITIA 1(15)/2014, Varia | Skomentuj

Edytorial

Szanowni Czytelnicy,

Numer, który macie Państwo przed sobą, z uwagi na jego pokonferencyjny dodatek, zawiera szereg wypowiedzi cywilistycznych. Staraliśmy się jednak właściwie
go zbilansować przez odpowiednie nasycenie wypowiedziami ustrojowymi, w tym dotyczącymi życia SSP „Iustitia”, tekstami karnymi i z zakresu prawa międzynarodowego.

Szczególnie polecam tekst uznanego konstytucjonalisty prof. Bogusława Banaszaka. Artykuł „Konstytucyjne i ustawowe uwarunkowania niezawisłości sędziowskiej” zawiera wiele krytycznych uwag dotyczących orzecznictwa TK oraz ostatnich nowelizacji PrUSP. Szczególnie interesujące są spostrzeżenia Autora odnoszące się
do okresowych ocen sędziów oraz zasady stabilizacji wykonywania urzędu, w kontekście likwidacji małych sądów. Niestety, nie widać końca nowatorskich pomysłów ministerstwa. Kolejne projekty przedstawiane jako znaczący krok mający na celu poprawę stanu sądownictwa, m.in. przez wielokrotnie zapowiadany powrót sędziów tam urzędujących na stanowiska sędziów orzekających, niewiele mają wspólnego z głoszonymi deklaracjami. Projekty zmian były przedmiotem opinii zarówno
SSP „Iustitia”, jak i kilku oddziałów Stowarzyszenia (zob. s. 48 i n.). Projekty te są też dowodem na to, że nie ma nie tylko realnego, ale nawet pozornego dialogu między władzą wykonawczą a sądowniczą. Jak trafnie, acz powściągliwie zdiagnozował P. Skuczyński, w artykule „Instytucjonalizacja dialogu społecznego
w sądownictwie i zawodach prawniczych”, „istotnym problemem jest istnienie woli politycznej do udziału w takim dialogu ze strony Ministra Sprawiedliwości, którego rola w procesie legislacyjnym w omawianym obszarze jest w praktyce bardzo doniosła. Co do istnienia takiej woli można obecnie wyrazić sceptycyzm, przy czym nie tyle odnosi się do konkretnej osoby Ministra, co raczej wieloletniej praktyki całej instytucji”. Problematyka ta, w nieco innym ujęciu, została podjęta przez sędziego R.K. Kozłowskiego w tekście ,,Porozmawiajmy o strategii”, do lektury którego zachęcam.

W tym numerze znajdziecie Państwo także interesującą wypowiedź dra Bogumiła Zygmunta o środku karnym w postaci zakazu wstępu do ośrodków gier
i uczestnictwa w grach hazardowych. Polecam Państwa uwadze również wywiad z Prezesem NRA adw. Andrzejem Zwarą. Można tam znaleźć wypowiedzi dotyczące nie tylko samej Palestry, ale i szersze spojrzenie na zmiany ustrojowe oraz procesowe, które już miały miejsce, albo pozostające obecnie w sferze postulatów.

W dniu 5.11.2013 r. miała miejsce konferencja organizowana przez Redakcję Kwartalnika „Iustitia” oraz Wydawnictwo C.H.Beck „Odszkodowanie za najem pojazdu zastępczego”. W specjalnym dodatku do numeru znajdziecie Państwo wypowiedzi biorących w niej udział prelegentów i dyskutantów. Członkom Stowarzyszenia „Iustitia”, dla których taka dawka wiedzy będzie niewystarczająca, zapewniamy przekazaną nam publikację pod red. prof. E. Kowalewskiego „Odszkodowanie
za niemożność korzystania z pojazdu uszkodzonego w wypadku komunikacyjnym”, która została zaktualizowana już po wspomnianej wyżej konferencji.

Z życzeniami dobrej lektury,

Krystian Markiewicz
Redaktor Naczelny

Opublikowano Edytorial, IUSTITIA 1(15)/2014 | Skomentuj

Nowość w serii „Biblioteka Iustitia”

Ukazała się kolejna, czwarta już  książka z serii „Biblioteka Iustitia” pt.: „Nowe zasady w zakresie kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym”,
pod red. K. Markiewicza. Książka ta zawiera wystąpienia i głosy w dyskusji uczestników odbywającej się w dniu 30.11.2012 r. w Warszawie konferencji pod tym samym tytułem, zorganizowanej przez Wydawnictwo C.H. Beck i Redakcję Kwartalnika Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Zarówno konferencja,
jak i niniejsza publikacja, mają na celu zapoczątkowanie debaty nad aspektem fiskalnym postępowania cywilnego. Zalogowani Użytkownicy będący członkami
SSP „Iustitia” lub prenumeratorami Kwartalnika mają możliwość zapoznania się z tą publikacją (oraz innymi, które ukazały się w serii) w wersji e-booka.

Opublikowano Sprawy bieżące | Skomentuj

O potrzebie autorytetu i prawie do zdania odrębnego

W dniu 28.1.2014 r. Sąd Najwyższy w pełnym składzie podjął następującą uchwałę (BSA-4110-4/13):

1. W wydaniu decyzji o przeniesieniu sędziego na inne miejsce służbowe na podstawie art. 75 § 3 w zw. z art. 75 § 2 pkt 1 ustawy
z 27.7.2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (t. jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 427 ze zm.) Minister Sprawiedliwości nie może być zastąpiony przez sekretarza ani podsekretarza stanu.

2. Wykładnia dokonana w uchwale wiąże od chwili jej podjęcia.

 

Na tę uchwałę czekało wiele osób. Dotyczyło to szczególnie sędziów ze zniesionych z dniem 1.1.2013 r. sądów. Oczekiwania z nią związane były bardzo duże,
z powodu niezwykłej wagi przedmiotowego zagadnienia, a także autorytetu Sądu Najwyższego.

Dotychczas nie zostało ogłoszone uzasadnienie uchwały. Sąd Najwyższy obradował przy drzwiach zamkniętych. Nie przewidziano też jawności ogłoszenia, podczas którego mogłyby zostać przedstawione główne powody rozstrzygnięcia. Spowodowało to rozbieżne interpretacje uchwały, a zwłaszcza jej punktu 2. Dotyczą one szczególnie zasadności dalszego powstrzymywania się od orzekania przez tych sędziów, którzy podjęli taką decyzję po ogłoszeniu uzasadnienia uchwały SN
z 17.7.2013 r. (III CZP 46/13).

Należy przypomnieć, że od chwili, gdy sędziowie zaczęli składać oświadczenia o powstrzymaniu się od orzekania, Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło szereg działań mających na celu zdyskredytowanie tej uchwały. Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki wspomniał nawet o „decyzjach orzeczniczych Sądu Najwyższego demolujących wymiar sprawiedliwości”1. Środowisko sędziowskie odebrało te działania jako próbę przerzucenia przez Ministerstwo Sprawiedliwości na barki sędziów skutków własnej nieudolności. Wskazywano, że wyrażana publicznie przez urzędników Ministerstwa krytyka uchwały stanowi podważanie autorytetu najwyższego organu władzy sądowniczej w Polsce2. Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa SSN ­Antoni Górski, także jako członek składu podejmującego uchwałę, w oświadczeniu z 30.1.2014 r.3 stwierdził, że zgodnie z jej treścią od 29.1.2014 r. ustały przyczyny, które mogły usprawiedliwiać powstrzymywanie się od czynności orzeczniczych przez sędziów przeniesionych przed tą datą do nowych sądów na podstawie decyzji podpisanych przez sekretarza stanu bądź podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Głos zabrał także rzecznik prasowy Sądu Najwyższego SSN Piotr Hofmański4. Stwierdził on, że Sąd Najwyższy sanował nie tylko orzeczenia wydane przez sędziów wadliwie przeniesionych na nowe miejsca służbowe, ale także wadliwie podpisane akty przeniesienia. Nie jest zatem uzasadnione domaganie się od Ministra Sprawiedliwości, aby po podjęciu uchwały przez Sąd Najwyższy podpisał osobiście akty przeniesienia sędziów na inne miejsca służbowe, wydane przed 28.1.2014 r. Zwracając się do sędziów wyraził nadzieję, że w sytuacjach takich, jak ta wytworzona w wyniku reformy z 2012 r., zawierzą nie autorytetowi siły, ale sile autorytetu Sądu Najwyższego.

Opublikowano IUSTITIA 4(14)/2013, Sprawy bieżące | Skomentuj

Na L4 już tylko 80%

W dniu 24.1.2014 r. Sejm przyjął ustawę obniżającą wynagrodzenia sędziów za czas choroby do 80%1.

Ustawa przewiduje zarazem, że sędzia zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia, jeżeli nieobecność w pracy nastąpiła z powodu:

1)  wypadku przy pracy albo w drodze do pracy lub z pracy,

2)  choroby przypadającej w okresie ciąży,

3)  choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami wykonywania czynności sędziego,

4)  choroby spowodowanej przez inną osobę w wyniku popełnienia przez nią umyślnego czynu zabronionego, w związku z wykonywaniem czynności sędziego, stwierdzonego orzeczeniem wydanym przez uprawniony organ,

5)  poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Ustawa przewiduje, że w razie ujawnienia u sędziego choroby, co do której zachodzi podejrzenie, że powstała w związku ze szczególnymi właściwościami
lub warunkami wykonywania czynności sędziego, prezes danego sądu kieruje sędziego do lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z urzędu
lub na wniosek sędziego.

Ustawa w żaden sposób nie rozwiązuje problemu braku zastępstw sędziów w czasie ich choroby i związanej z tym konieczności „odrabiania” chorobowego
po powrocie do zdrowia przez sędziego. Posłowie nie zdecydowali się także na ograniczenie własnych uposażeń w analogiczny sposób.

Ustawa trafiła do Senatu. Vacatio legis określono na 30 dni od dnia jej publikacji. (BP)

 

1 Druk nr 1502, dostępny na www.sejm.gov.pl

Opublikowano IUSTITIA 4(14)/2013, Sprawy bieżące | Skomentuj

Zmiany procesu nominacyjnego

W dniu 24.1.2014 r. Sejm uchwalił ustawę zmieniającą procedurę nominacji sędziów1. Założeniem ustawy było skrócenie procesu obsadzania zwolnionych stanowisk sędziowskich. Ustawa przewiduje m.in. powstanie elektronicznego systemu zgłoszeń. W celu uniknięcia zgłaszania się przez kandydatów równocześnie na wiele stanowisk, wprowadzono zakaz zgłaszania się na więcej niż jedno stanowisko, obowiązujący aż do zakończenia procedury konkursowej wobec kandydata.
Przepis ten był przedmiotem krytyki Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Sędziów, a także SSP „Iustitia” jako nadmiernie restrykcyjny. (BP)

 

1 Druk nr 1639, dostępny na: www.sejm.gov.pl.

Opublikowano IUSTITIA 4(14)/2013, Sprawy bieżące | Skomentuj

Nowy doręczyciel

Od 1.1.2014 r. – na mocy wygranego przetargu, organizowanego przez Centrum Zakupów dla Sądownictwa przy Sądzie Apelacyjnym
w Krakowie, wszystkie przesyłki sądowe przez 2 lata dostarczać będzie Polska Grupa Pocztowa.

 

Centrum Zakupów powstało z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości i od czasu jego istnienia Ministerstwo ogranicza możliwość dokonywania przez poszczególne sądy samodzielnych zakupów, argumentując to możliwością uzyskania niższych cen w zakupach grupowych dla wszystkich sądów. Przetarg na dostarczanie przesyłek sądowych miał tylko jedno kryterium rozstrzygnięcia, tj. cenę – kto spełniał warunki przetargu i zaoferował najniższą cenę, ten wygrywał. Początkowo wydawało się, że przetarg może wygrać jednak tylko Poczta Polska, gdyż w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) wskazano, że operator powinien zapewnić urzędowy dowód nadania przesyłki, co w praktyce oznaczało, że warunek ten spełniał tylko tzw. operator wyznaczony, czyli Poczta Polska. Po odwołaniu firmy InPost, Krajowa Izba Odwoławcza nakazała wykreślenie tego wymogu z SIWZ, wskazując, że zbiorcze książki wysłanej korespondencji w sądach są takim dowodem. Otworzyło to drogę do startu w przetargu innym podmiotom. Dziennikarze ustalili, że zwycięskie odwołanie złożyła kancelaria prawna, w której wspólnikiem jest Mirosław Barszcz, doradca Ministra Sprawiedliwości, zatrudniony za kadencji Jarosława Gowina. Mirosław Barszcz wydał oświadczenie, w którym wskazał,
że przetarg rozstrzygnięto po jego odejściu z Ministerstwa, nie nadzorował jego przebiegu i nie doradzał spółce PGP, a o doradztwie dla InPost nie wiedział.

Temat nowego doręczyciela gościł często w mediach, w których podkreślano, że lokalizacja punktów wydawania przesyłek w kioskach, sklepach rybnych itp. nie licuje z powagą sądu i wywołuje zamieszanie. W ocenie PGP, punkty te są placówkami pocztowymi w rozumieniu prawa i to kwestia zmiany mentalności. Na prośbę Ministra Sprawiedliwości kontrolę nowego doręczyciela w styczniu 2014 r. wszczął Urząd Komunikacji Elektronicznej. Bez wątpienia doręczanie przesyłek
to newralgiczny element pracy sądów i jeżeli okazałoby się, że nie będzie ono funkcjonowało prawidłowo, wydłuży to terminy rozpoznawania spraw. (BP)

Opublikowano IUSTITIA 4(14)/2013, Sprawy bieżące | Skomentuj

Wielki powrót małych sądów

W dniu 24.1.2014 r. Sejm uchwalił ustawę zmieniającą PrUSP, na mocy której powróci na mapę sądownictwa wiele ze zlikwidowanych
za ministerialnej kadencji Jarosława Gowina sądów1.

Ustawa przewiduje, że sąd rejonowy tworzy się dla obszaru jednej lub większej liczby gmin, zamieszkałych przez co najmniej 60 000 mieszkańców, jeżeli łączna, ogólna liczba spraw cywilnych, karnych oraz rodzinnych i nieletnich wpływających do istniejącego sądu rejonowego z obszaru tej gminy lub kilku gmin, wynosi
co najmniej 7000 w ciągu roku kalendarzowego. Przy mniejszej liczbie mieszkańców sąd może być utworzony fakultatywnie, pod warunkiem, że wpływ ww. kategorii spraw wynosi co najmniej 7000 rocznie, a utworzenie kolejnego sądu nie spowoduje, że dotychczasowy sąd przestanie spełniać kryteria ustawowe.

Zgodnie z ustawą, obligatoryjnie będą musiały powrócić sądy w 41 miastach: Brzeziny, Chodzież, Choszczno, Dąbrowa Tarnowska, Działdowo, Gostyń, Grajewo, Kamienna Góra, Kościerzyna, Krasnystaw, Krotoszyn, Leżajsk, Lwówek Śląski, Łęczyca, Nakło nad Notecią, Nisko, Nowy Tomyśl, Oborniki, Olesno, Opatów, Opole Lubelskie, Pisz, Pleszew, Przeworsk, Pułtusk, Rawa Mazowiecka, Rawicz, Ryki, Sierpc, Słupca, Sokołów Podlaski, Staszów, Strzelce Krajeńskie, Sucha Beskidzka, Śrem, Tuchola, Wolsztyn, Września, Wysokie Mazowieckie, Złotów i Zwoleń. Z kolei w 17 miastach będzie możliwe fakultatywne, tj. zależne od decyzji Ministra Sprawiedliwości, przywrócenie sądów. Są to: Biskupiec, Bytów, Głubczyce, Golub-Dobrzyń, Jawor, Kamień Pomorski, Lidzbark Warmiński, Łobez, Miastko, Mogilno, Strzelin, Sulęcin, Wąbrzeźno, Włodawa, Wschowa, Wołów i Żnin. (BP)

 

1 Druk nr 1509, dostępny na: www.sejm.gov.pl.

Opublikowano IUSTITIA 4(14)/2013, Sprawy bieżące | Skomentuj

Złota (czarna) lista

Po ogłoszeniu uchwały pełnego składu Sądu Najwyższego z 28.1.2014 r. ws. ważności decyzji o przenoszeniu sędziów, były Minister Sprawiedliwości ­Jarosław Gowin opublikował listę sędziów, którzy powstrzymali się od orzekania. Jarosław Gowin nazwał swą listę „czarną listą wymiaru sprawiedliwości”, a do sędziów skierował słowa „oddajcie kasę”. Jednocześnie przedstawił interpretację, że to jemu Sąd Najwyższy przyznał rację w sprawie przenosin sędziów. W odpowiedzi na powyższe, Zarząd SSP „Iustitia” zwrócił uwagę, że SN w uchwale zakwestionował prawidłowość decyzji o przeniesieniach i sędziowie mieli pełne prawo powstrzymać się od orzekania, a opublikowana lista jest listą „złotą”. W stanowisko Zarządu wskazano, że „obywatele mogą mieć pewność, że jeśli kiedykolwiek staną przed którymkolwiek z sędziów z »listy Gowina«, sprawę ich będzie rozpoznawał sędzia odważny, niezawisły i niepodatny na jakiekolwiek naciski, w tym służbowe
i polityczne”. Na zakończenie stanowiska Zarządu skierowano apel do Jarosława Gowina oraz osób podpisujących decyzje o przeniesieniu sędziów, aby to oni zwrócili swoje wynagrodzenia. Kilkanaście dni później, za zgodą kolejnych sędziów, zamieszczono na stronie internetowej „Iustitii” aneks do „złotej listy” z nazwiskami sędziów, którzy też powstrzymali się od orzekania, a nie byli uwzględnieni na liście. (BP)

Opublikowano IUSTITIA 4(14)/2013, Sprawy bieżące | Skomentuj

Okrągły Stół

W dniu 14.1.2014 r. w siedzibie Sądu Najwyższego odbyło się zorganizowane przez SSP „Iustitia” spotkanie, podsumowujące dotychczasowe prace Okrągłego Stołu dla Sądownictwa.

Przygotowany dokument Porozumienia, zawierający podsumowanie wyników prac, podpisali (poza SSP „Iustitia”) przedstawiciele Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych w Polsce, Krajowej Rady Notarialnej, Stowarzyszenia Prokuratorów RP, Krajowej Rady Komorniczej, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Referendarzy Sądowych, Naczelnej Rady Adwokackiej, Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP, Stowarzyszenie Sędziów w Stanie Spoczynku i Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

Nie podpisali dokumentu obecni na spotkaniu przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Fundacji Court Watch, Stowarzyszenia Sędziów „Themis”, Krajowej Rady Sędziów Społecznych, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Sędziów, Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa, Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Sądownictwa.

Ponadto, na spotkaniu skierowano do Prezesa Rady Ministrów apel o powołanie Komisji Kodyfikacyjnej ds. Wymiaru Sprawiedliwości. (BP)

Opublikowano IUSTITIA 4(14)/2013, Sprawy bieżące | Skomentuj