Uchwała Kongresu Prawników Polskich

Priorytetem wymiaru sprawiedliwości XXI w. powinna być pełna realizacja prawa do sądu w demokratycznym państwie prawa przy zapewnieniu efektywności i szybkości postępowania.

Sądownictwo XXI w. powinno być przyjazne obywatelowi – proste i dostępne.

Misją niezawisłego sędziego XXI w. powinno być wymierzenie sprawiedliwości poprzez rozstrzyganie i rozwiązywanie sporów, przy niezbędnej dbałości o zachowanie konstytucyjnych i wspólnotowych praw obywateli.

Postulat dobrej reformy wymiaru sprawiedliwości XXI w. wymaga podjęcia szerokiej dyskusji w trzech podstawowych obszarach:

- organizacji sądów w taki sposób, aby zapewnić w nich efektywność udzielanej ochrony prawnej;

- uproszczenia procedur i wprowadzenia instytucji sprzyjających szybkiemu zakończeniu sporów;

- zagwarantowania niezależnego i transparentnego sądownictwa jako warunku koniecznego w niezawisłym orzekaniu przez konkretnego sędziego.

Konieczne jest zaangażowanie w proces legislacyjny kapitału społecznego, jakim jest potencjał intelektualny 100 tys. rzeszy prawników polskich oraz skupiających ich samorządów zawodowych i stowarzyszeń.

Należy powołać Społeczną Komisję Kodyfikacyjną, reprezentującą różne zawody prawnicze. Pierwszym jej zadaniem powinno być opracowanie i przekazanie podmiotom posiadającym inicjatywę ustawodawczą konkretnych projektów ustaw lub nowelizacji w sprawach będących tematem Kongresu.

Apelujemy o zaprzestanie i w przyszłości unikanie antagonizujących postaw w relacjach prawa i polityki w prowadzonych debatach. Chcemy działać razem, a nie przeciw sobie, w imię nadrzędnego dobra, jakim jest stabilne demokratyczne państwo prawne służące ludziom.

(I.S.)

 

Opublikowano IUSTITIA 1(27)/2017, Sprawy bieżące | Skomentuj

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości 23.5.2017 r.

23.5.2017 r. po raz kolejny obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Udział w tym wydarzeniu zgłosiły sądy z całego kraju1. Z tej okazji w budynkach sądów odbyły się wizyty uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, podczas których mogli zapoznać się ze strukturą organizacyjną sądu, salami rozpraw sądowych, z wokandą, z rolą i udziałem poszczególnych uczestników postępowania sądowego.

Bardzo dziękujemy wszystkim Koleżankom i Kolegom za zaangażowanie i trud poświęcony w organizację tego wydarzenia.

(I.S.)

 

1 Szczegółowy wykaz sądów, które wzięły udział w wydarzeniach związanych z Dniem Wymiaru Sprawiedliwości dostępny na:http://www.iustitia.pl/dzien-wymiaru-sprawiedliwosci/1746-sady-ktore-przystapily-do-organizacja-dnia-wymiaru-sprawiedliwosci.

Opublikowano IUSTITIA 1(27)/2017, Sprawy bieżące | Skomentuj

Forum Współpracy Sędziów

10.6.2017 r. w siedzibie KRS w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Forum Współpracy Sędziów. Nowelizacja ustawy o KRS1 zmierza do likwidacji ustawowej reprezentacji sędziów na szczeblu krajowym.

Zmiana ta spowoduje, że środowisko sędziowskie utraci swoje dotychczasowe ciała przedstawicielskie, będące formą sędziowskiego samorządu ogólnopolskiego. W reakcji na te propozycje legislacyjne na zebraniach, które odbyły się w dniu 20.4.2017 r., w sądach w całej Polsce zostali wybrani delegaci do Forum Współpracy Sędziów. Forum ma być płaszczyzną porozumienia, platformą współpracy i pomostem komunikacyjnym, łączącym sędziów, poprzez ich reprezentantów wyłonionych z samorządu sędziowskiego. W spotkaniu w Warszawie wzięło udział ok. 170 sędziów ze wszystkich szczebli sądownictwa powszechnego i administracyjnego oraz sądownictwa wojskowego z całej Polski. Otworzył je, Dariusz Zawistowski, Przewodniczący KRS. W wystąpieniu wskazał na niebezpieczeństwo braku samorządu sędziowskiego na szczeblu krajowym i potrzebę stworzenia forum wymiany refleksji i inicjatyw sędziów. Obrady poprowadził SSR Krzysztof Kozłowski. Zebrani podjęli dyskusję na temat kształtu Deklaracji, która statuuje Forum, jako środowiskową inicjatywę obywatelską, opartą na § 4 zbioru zasad etyki sędziego i uchwały zebrań sędziów. Przyjęta Deklaracja, jako główne założenia działania Forum wskazuje na porozumienie i dialog sędziów, zaangażowanie w sprawy sądownictwa i doskonalenie systemu wymiaru sprawiedliwości oraz wzmacnianie standardów państwa prawnego. Forum wybrało 15-osobowe Stałe Prezydium, którego zadaniem będzie kontynuacja pracy i organizowanie dalszych płaszczyzn kontaktu środowiskowego. Powołano też 11-osobowy zespół interwencyjny monitorujący przypadki łamania niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

(I.S.)

 

1 Druk sejmowy nr 1423; dostępny na: http://www.sejm.gov.pl.

Opublikowano IUSTITIA 1(27)/2017, Sprawy bieżące | Skomentuj

Kongres Prawników Polskich, Katowice, 20.5.2017 r.

SSP „Iustitia”, KRRP oraz NRA podjęły decyzję o organizacji Kongresu Prawników Polskich, by w jego trakcie zastanowić się jak chronić i rozwijać wartości służące obronie praw i wolności obywatelskich przed szkodliwym dla demokracji politycznym populizmem, a także jak sprawić, by sądy w Polsce cieszyły się zaufaniem obywateli koniecznym do właściwej realizacji ich celu jakim jest zapewnienie każdemu prawa do sprawiedliwego procesu.

Było to pierwsze tego typu wydarzenie po II wojnie światowej. W kongresie wzięło udział około 1400 prawników z całej Polski. Byli to zarówno przedstawiciele środowiska sędziowskiego, jak również adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy.

Kongres zaszczyciło swą obecnością wielu znakomitych gości.

Pierwszy głos zabrał adw. Jacek Trela Prezes NRA: Niszczenie sądownictwa doprowadzi do anarchizacji życia publicznego. Prowadzona narracja pokazująca w złym świetle sędziów temu służy. Jako prezes NRA mówię temu stanowczo: nie.

Jako drugi głos zabrał r. pr. Maciej Bobrowicz Prezes KRRP: Jesteśmy tu po to, aby powiedzieć, że prawa i wolności obywatelskie są podstawowym wyznacznikiem naszej misji. Jesteśmy po to, aby rozmawiać o tym, co nam się nie podoba, co chcemy zmienić. Chcemy powołać społeczną komisję kodyfikacyjną, bo państwowe nie działają.

Z kolei Prezes SSP „Iustitia” SSO Krystian Markiewicz pytał: Czy prawnicy mają milczeć? I odpowiedział: Mają prawo zabierać głos, obowiązek zabierać głos by chronić najważniejsze wartości konstytucyjne, nikt z tego obowiązku nie może nas zwolnić. Podkreślił otwartość środowiska sędziowskiego do konstruktywnych działań na rzecz poprawy sytuacji sytemu prawnego w Polsce.

Prezydent RP, Andrzej Duda wystosował list do uczestników Kongresu Prawników Polskich, który odczytał w jego imieniu Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Koen Lenaerts, Prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w swoim wystąpieniu przypomniał, że istnieje wyraźny związek pomiędzy prawami indywidualnymi, demokracją i wymiarem sprawiedliwości, który jest osadzony w tradycjach konstytucyjnych. Prof. Małgorzata Gersdorf, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego przypomniała, że: trwa głęboki kryzys prawno-ustrojowy państwa. Priorytetem powinien być autorytet TK i konieczność jego przywrócenia. Sądownictwo musi mieć autonomiczny budżet, a Prokurator Generalny ma być niezależny od rządu. Sądownictwo należy zbliżyć do samorządu lokalnego.

Dr Marcin Warchoł, Podsekretarz Stanu w MS, odczytał wystąpienie, którego tezy poruszyły znaczną część uczestników Kongresu1.

Do części z jego wypowiedzi nawiązała Nuria Diaz Abad Przewodnicząca Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). Odniosła się do niektórych propozycji legislacyjnych dotyczących polskiej Krajowej Rady Sądownictwa oraz tez dotyczących funkcjonowania podobnego organu w Hiszpanii2.

Do uczestników Kongresu list skierował, Frans Timmermans3, wiceprzewodniczący KE.

Obrady trwały przez cały dzień. Głos zabierali przedstawiciele zawodów prawniczych, organizacji pozarządowych, politycy, obywatele.

Na zakończenie Kongresu zgromadzeni prawnicy podjęli uchwałę, w której podkreślono wagę i znaczenie ­niezależnych sądów w demokratycznym państwie prawnym, a także ich służebną rolę wobec obywateli. Zapowiedziano także utworzenie społecznej komisji kodyfikacyjnej.

(I.S.)

 

1 List dostępny na: https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/news,9355,przygotowany-tekst-przemowienia-podsekretarza.html

2 Dostępne na: http://www.iustitia.pl/kongres-prawnikow-polskich/1759-przemowienie-nurii-diaz-abad-na-kongresie-prawnikow-polskich-w-katowicach).

3 List dostępny na: http://www.iustitia.pl/kongres-prawnikow-polskich/1750-list-fransa-timmermansa-wiceprzewodniczacego-komisji-europejskiej-do-uczestnikow-kongresu-polskich-prawnikow).

Opublikowano IUSTITIA 1(27)/2017, Sprawy bieżące | Skomentuj

Opinia SSP „Iustitia” w sprawie nowelizacji ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych

28.5.2017 r. SSP „Iustitia” przygotowało opinię1 w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. W opinii negatywnie oceniono zmiany w zakresie powoływania i odwoływania prezesów sądów, powierzenie sekretarzom lub podsekretarzom stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości władczych uprawnień wobec sędziów, wprowadzenie systemu ocen rocznych z działalności prezesów sądów oraz systemu ich karania i nagradzania, zmiany w zakresie powoływania przewodniczących wydziałów i wizytatorów, a także planowany przegląd stanowisk funkcyjnych w sądach. Pozytywnie oceniono zmiany w zakresie likwidacji ocen okresowych oraz ograniczenie możliwości przenoszenia sędziów pomiędzy wydziałami danego sądu.

W toku prac sejmowych zgłoszone zostały poprawki przygotowane przez Stowarzyszenie2.

Co do zasady, nie uzyskały one akceptacji większości parlamentarnej.

Prace nad ustawą wciąż trwają.

(I.S.)

 

1 Opinia dostępna na: http://www.iustitia.pl/opinie/1760-opinia-iustitii-w-sprawie-projektu-ustawy-o-zmianie-ustawy-prawo-o-ustroju-sadow-powszechnych-oraz-niektorych-innych-ustaw-druk-sejmowy-nr-1491

2 Dostępne na: http://www.iustitia.pl/1771-poprawki-do-ustawy-o-ustroju-sadow-powszechnych.

Opublikowano IUSTITIA 1(27)/2017, Sprawy bieżące | Skomentuj

Nowi członkowie SSP Iustitia

W dniu 3.4.2017 r., SSN Dariusz Zawistowski, Przewodniczący KRS złożył na ręce Prezesa „Iustitii” dokumenty związane ze wstąpieniem w szeregi naszego Stowarzyszenia. Natomiast 11.5.2017 r. członkiem naszego Stowarzyszenia została I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf.

Serdecznie witamy w szeregach naszego Stowarzyszenia.

(I.S.)

 

Opublikowano IUSTITIA 1(27)/2017, Sprawy bieżące | Skomentuj

Dobro dziecka w orzecznictwie sędziego rodzinnego

„Nie ma dzieci – są ludzie, ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć. Pamiętaj, że my ich nie znamy”

Janusz Korczak

Wśród zasad prawa rodzinnego wskazuje się głównie na zasadę dobra dziecka. „Dobro dziecka” – worek bez dna, do którego można wrzucić wszystko. Mówią o niej kodeksy, orzecznictwo, konwencje, doktryna. Niniejszy artykuł to rozważania na temat pracy sędziego sądu rodzinnego i jego codziennych dylematów w toku prowadzonych postępowań, z udziałem małoletnich i nieletnich. To refleksje nad tym, czy istnieje „złota zasada”, którą sędzia rodzinny mógłby się kierować, aby w możliwie szerokim zakresie uwzględniać dobro dziecka w podejmowanych przez siebie, jakże trudnych, decyzjach.
[hidepost]

Wprowadzenie

Wzgląd na dobro dziecka przejawia się w dwóch płaszczyznach. Pierwsza z nich – legislacyjna – charakteryzuje się tym, że przy tworzeniu prawa rodzinnego ustawodawca kierował się tą dyrektywą, a druga płaszczyzna – uwzględniania dobra dziecka – dotyczy stosowania prawa i jego wykładni. Nawet, jeżeli przepisy prawa rodzinnego w konkretnym wypadku nie odwołują się do pojęcia dobra dziecka, to każdy podmiot rozstrzygający sprawę dziecka, lub zajmujący się nim, ma obowiązek – przy tym rozstrzygnięciu – uwzględnić to dobro.

Zasada dobra dziecka

Konstytucja RP w art. 72 statuuje zasadę dobra dziecka. Przepis ten określa obowiązek państwa zapewnienia ochrony praw dziecka, prawo do opieki i pomocy władz publicznych dziecka pozbawionego opieki rodzicielskiej, obowiązek państwa ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją, a ponadto obowiązek władz publicznych oraz osób odpowiedzialnych za dziecko do wysłuchania i w miarę możliwości do uwzględnienia zdania dziecka w toku ustalania praw dziecka. Przepis powołuje także urząd Rzecznika Praw Dziecka.

Nie należy również zapominać o międzynarodowej Konwencji o Prawach Dziecka z 20.11.1989 r.1, która również dobro dziecka statuuje jako wartość nadrzędną, wymagającą preferencyjnego traktowania w porównaniu z innymi interesami osób fizycznych i prawnych. Stanowi ono podstawę wszystkich przepisów PrawDziecK. Priorytet dobra dziecka jest podkreślany dodatkowymi terminami: „najlepsze zabezpieczenie interesów dziecka”, „najlepiej pojęte interesy dziecka”, „nadrzędny interes dziecka”. Podkreślono w ten sposób specyficzny charakter dziecięcych praw, których realizacja zależy w dużej mierze od dorosłych. W treści Konwencji o Prawach Dziecka nie ma definicji pojęcia dobro dziecka, chociaż dokument określa w pewnym stopniu jego zakres wskazując na takie elementy jak opieka, troska i ochrona.

Pomimo tego, że zasada dobra dziecka jest jedną z fundamentalnych zasad prawa rodzinnego, to jednak przepisy prawa polskiego nie określają pojęcia dobra dziecka (podobnie jak i pojęcia dziecka). W związku z tym w piśmiennictwie pojawiło się wiele prób jego określenia. Tytułem przykładu, według S. Kołodziejskiego2 dobro dziecka należy traktować jako „zespół wartości, zarówno duchowych, jak i materialnych, jakie konieczne są do prawidłowego: rozwoju fizycznego dziecka, rozwoju duchowego dziecka, i to w jego aspekcie zarówno intelektualnym, jak i moralnym, należytego przygotowania go do pracy dla dobra społeczeństwa”. Należy także pokreślić, że w piśmiennictwie wskazano również na fakt, że definicja byłaby nieprzydatna i hamowałaby przystosowanie przepisów do potrzeb życia w drodze wykładni3. W innym źródle stwierdzono też, że pojęcie to należy do tzw. swoistych pojęć prawnych nienadających się do definiowania, ponieważ nie mają one żadnego semantycznego odniesienia i nie oznaczają ani faktów, ani relacji, ani procesów4. Podkreślano przy tym, że jest to model idealizacyjny, zakładający, że dziecko wychowuje się w rodzinie, w atmosferze miłości w warunkach pozwalających zaspokoić jego rozsądnie rozumiane potrzeby oraz najpełniej rozwijać jego talenty i zdolności5.

Wspomniany model zakłada też troskę o majątek dziecka. Jest zorientowany nie tylko na aktualną sytuację dziecka, ale również zwrócony ku jego przyszłości. Realizacja tego modelu wymaga indywidualnej oceny dziecka, a w szczególności wzięcia pod uwagę jego wieku, płci, stanu zdrowia, uzdolnień, cech charakterologicznych, wrażliwości psychicznej oraz więzi uczuciowych łączących je z otoczeniem. Niemniej w podstawowym odczuciu można stwierdzić z całą pewnością, że dobro dziecka to możliwość wychowywania się w atmosferze szacunku między rodzicami niezależnie od tego czy są oni razem czy postanowili żyć osobno, a także kontakt z rodziną bliższą i dalszą, uczestnictwo w życiu rodzinnym.

Władza rodzicielska

Pojęcie: dobro dziecka występuje w wielu kategoriach spraw, którymi w swojej pracy zajmuje się sędzia sądu rodzinnego. I tak, w sprawach o władzę rodzicielską nie ulega wątpliwości, że władza rodzicielska to zarówno obowiązek, jak i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka. Władza ta winna być wykonywana tak, jak tego w szczególności wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Oznacza to, że interes ­dziecka rozstrzyga przede wszystkim o tym, jak rodzice i opiekunowie powinni wykonywać swoje obowiązki względem dzieci i rodziny, oraz w jakim kierunku powinny iść rozstrzygnięcia sądu w sprawach rodzinnych6.
[/hidepost]

Opublikowano IUSTITIA 1(27)/2017, Prawo cywilne | Skomentuj

Czy otwarcie i przeszukanie mieszkania dłużnika przez komornika na podstawie art. 814 § 1 zd. 1 KPC spełnia wymogi art. 50 Konstytucji RP?

Celem niniejszego artykułu jest próba oceny regulacji art. 814 § 1 zd. 1 KPC w kontekście zagwarantowanej w Konstytucji RP ochrony nienaruszalności mieszkania. Przepis Konstytucji zezwala na przeszukanie mieszkania jedynie w przypadkach określonych w ustawie i tylko w sposób w niej określony. Mając na uwadze te wymagania konstytucyjne, autor artykułu opisuje istniejący stan prawny oraz dokonuje oceny art. 814 § 1 zd. 1 KPC pod kątem jego przydatności, konieczności i proporcjonalności sensu stricto, a także kompletności i szczegółowości unormowania zawartego w KPC.
[hidepost]

Wprowadzenie

Celem egzekucji jest przymusowe spełnienie świadczenia należnego wierzycielowi od dłużnika, poprzez skuteczne i efektywne postępowanie egzekucyjne, wyrażające się szybkością i sprawnością jego prowadzenia. Tym samym wprowadzona zostaje w życie norma prawna (indywidualno–konkretna)1 oraz urzeczywistnia się konstytucyjne prawo do sądu (art. 45 Konstytucji RP). W tym kontekście należy poddać pod rozwagę czy i inne wartości zagwarantowane w ustawie zasadniczej podlegają równie istotnej ochronie w Kodeksie postępowania cywilnego. Jednym z przepisów, na który warto zwrócić uwagę, jest art. 814 § 1 zd. 1 KPC dający możliwości komornikowi, jeżeli cel egzekucji tego wymaga, otwarcia mieszkania dłużnika oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika, jak również przeszukania jego rzeczy, mieszkania i schowków, w konfrontacji z art. 50 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP z 2.4.1997 r.2

Nienaruszalność mieszkania, zagwarantowana w art. 50 Konstytucji RP, jest jednym z podstawowych praw wolnościowych jednostki. Zgodnie z tym przepisem, zapewnia się nienaruszalność mieszkania, a naruszenie tzw. „miru domowego” poprzez przeszukanie, podobnie jak innych pomieszczeń lub pojazdu, może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i tylko w sposób w niej określony. Jak można dostrzec, w stosunku do regulacji obowiązującej poprzednio w Konstytucji z 1952 r.3, nastąpiło wzmocnienie tego prawa o obowiązek określenia trybu, w jakim może odbyć się przeszukanie. Wartość ta związana jest ściśle z innymi wolnościami i prawami osobistymi wyrażonymi m.in. w: art. 41 Konstytucji RP zapewniający nietykalność osobistą, a także art. 47 dotyczący ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego i dobrego imienia. Poza ustawą zasadniczą nienaruszalność mieszkania objęta jest ratyfikowanymi przez Polskę umowami międzynarodowymi, wśród których najważniejszymi regulacjami są: art. 8 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności4, art. 7 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej5 oraz art. 12 rezolucji ONZ – Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka6. Nienaruszalność mieszkania jako dobro osobiste pozostaje ponadto pod ochroną prawa cywilnego – art. 23 i 24 KC, jak i prawa karnego w art. 193 KK – ochrona miru domowego, czyli wolność niezakłóconego korzystania z domu, mieszkania czy innego lokalu.

Pojawia się zatem pytanie czy art. 814 KPC obowiązujący niezmieniony w swej zasadniczej części (§ 1 i 2) od 1.1.1965 r., tj. daty wejścia jego w życie, spełnia wymogi określone w art. 50 Konstytucji RP.

Przedstawione poniżej spostrzeżenia są próbą skierowania uwagi na dostrzeżone mankamenty.

Regulacje konstytucyjne – przedmiot ochrony

Nienaruszalność mieszkania jest klasycznym prawem jednostki o charakterze osobistym, służącym zwłaszcza jej psychicznej integralności i posiadającym wyraźny związek z deklarowaną godnością jednostki7. Sformułowanie w art. 50 Konstytucji RP, obejmuje swym zakresem następujące stany faktyczne: zakaz wkraczania do jego wnętrza bez zgody osób uprawnionych (domowników), zakaz przebywania bez zgody uprawnionych oraz zakaz przeszukania8. Przy czym powyższe zakazy obejmują swym zakresem nie tylko mieszkanie, pełniące funkcję podstawową, związana z trwałym przebywaniem ludzi, stanowiące ich centrum życiowe9, ale również inne pomieszczenia wykorzystywane przez domowników (komórki, garaże), a także pojazdy10. Wolności te doznają ograniczeń jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony.

Próbując ustalić zakres pojęciowy „mieszkania, pomieszczeń i schowków”, podlegające ingerencji w postępowaniu egzekucyjnym, należałoby w pierwszej kolejności sięgnąć do definicji legalnych. I tak samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy z 24.6.1994 r. o własności lokali11, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia przynależne, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż. Lokal poza podstawowym przeznaczeniem, służącym do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, może być lokalem będącym pracownią służącą twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki12. Mieszkanie, według rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.4.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie13, to zespół pomieszczeń mieszkalnych (pokoje w mieszkaniu, a także sypialnie i pomieszczenia do dziennego pobytu ludzi) i pomocniczych, mający odrębne wejście, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, umożliwiający stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego. Są to również pomieszczenia pomocnicze i gospodarcze znajdujące się poza mieszkaniem lub lokalem użytkowym, służące do celów komunikacji wewnętrznej, higieniczno-sanitarnych, przygotowywania posiłków, a także do przechowywania ubrań, przedmiotów oraz żywności, przechowywania przedmiotów lub produktów żywnościowych użytkowników budynku, materiałów lub sprzętu związanego z obsługą budynku, a także opału lub odpadów stałych. Lokalem użytkowym jest z kolei pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi, niebędące mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym.
[/hidepost]

Opublikowano IUSTITIA 1(27)/2017, Prawo cywilne | Skomentuj

Wystąpienie Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego na Zebraniu Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA”, w dniu 1.4.2017 r. w Mszczonowie

 

Szanowny Panie Prezesie!
Panie i Panowie Sędziowie!
Wszyscy Szanowni Zebrani!

 

Bardzo dziękuję za zaproszenie na dzisiejsze zebranie. Miło mi, że sędziowie wszystkich szczebli oraz wszelkich pionów sądownictwa polskiego mają chęć spotkać się ze mną i słuchać tego, co mam do powiedzenia. Postaram się, aby moje wystąpienie nie było długie i nie stanowiło „gorzkich żalów” w bardzo trudnym dla nas czasie. Zatem pozwolą Państwo, że po krótkim podsumowaniu stanu dotychczasowego powiem kilka słów o tym, jak z perspektywy sędziów należy spojrzeć na przyszłość: tę bliższą, która na naszych oczach staje się faktem, i tę nieco dalszą, która nadejdzie, kiedy walec historii przetoczy się już po naszym kraju. Nie chodzi mi jednak wcale o prognozę, tylko zrównoważone, spokojne przeżywanie dnia dzisiejszego; odwołując się do słów Karla Jaspersa: „Nie wolno dać się zawłaszczyć przeszłości ani przyszłości. Chodzi o to, aby być całkowicie w teraźniejszości”.
[hidepost]
Trwa wielki kryzys, wywołany przez koniec drugiej epoki globalizacji; koniec pierwszej wyznaczają dwie wojny światowe, a naszego historiografia jeszcze nie opisała. Polskie społeczeństwo – choć na ogół słabo uświadamia sobie powiązania sytuacji krajowej i międzynarodowej – jednak czuje, co się dzieje. Rozhuśtane nastroje mają wpływ także na życie prawne. W takich czasach rządzący perfekcyjnie wyzyskają frustracje i lęki społeczne do konsolidacji władzy, likwidując przeszkody stojące im na drodze. Najważniejszą z nich jest prawo. Dlatego właśnie w erdoganowskiej Turcji po wydarzeniach lipcowych 2016 r. z dnia na dzień represje dotknęły niemal 3 tysiące sędziów. Jest to kraj, w którym nawet zabija się adwokatów – tak zakończył życie obrońca praw człowieka, Tahir Elçi. W Polsce te tragiczne wydarzenia nie wzbudziły przesadnego zainteresowania mediów. A powinny, bo chodzi o kraj bardzo nam bliski – należący do Rady Europy i NATO, kandydujący do Unii Europejskiej oraz usiłujący czerpać od dziesiątek lat wzorce kulturowe świata zachodniego. Kryzys państwa prawa w Turcji Atatürka, niezależnie od wszelkich różnic między naszymi krajami, kładzie się długim cieniem na naszej sytuacji wewnętrznej.

Popatrzmy teraz na jutro polskiego sądownictwa. Sterowane „z tylnego siedzenia” media zaczynają delikatnie zmieniać ton: obok słowa „kasta” już zaczyna się pojawiać słowo „nowi sędziowie”. O kogo chodzi? O tych, którzy przyjdą: o asesorów sądowych, którzy będą powoływani przez Ministra Sprawiedliwości i mimo to jakoby mają „korzystać z wszystkich atrybutów niezawisłości”. Tyle deklaracji. Ale skoro „ich służba będzie podlegała ocenie” na koniec czteroletniego okresu wotum sędziowskiego, to życzę każdemu, kto stanie przed sądem – szczególnie karnym i zwłaszcza w przypadku poważnego sporu z członkiem grupy sprawującej władzę – aby jego sprawy nie sądził asesor. Żadnemu asesorowi też nie pozazdroszczę jego losu, bo jeśli nie daj Bóg się „pomyli” i nie przemyśli wyroku w ważnej sprawie, której przyglądać się będzie „nowa” prokuratura, już nie prokuratorzy, a śledczy, to na jego miejsce szybko przyjdzie „nowy” urzędnik rządzących – sędzia, który będzie już pamiętał o losie poprzednika. Zaś dla dotychczasowych sędziów, którzy w tej strukturze się ostaną, będzie Izba Dyscyplinarna przy SN. Ona będzie pełniła funkcję pozainstancyjnego organu nadzoru nad orzecznictwem – zupełnie innego niż ten ze strony „starego” Sądu Najwyższego.

Czas chaosu i rzekomych, wielkich reform jednak minie, choć będzie on okupiony ofiarami. Będzie, bo musi być państwo prawa – prawdziwe, od A do Z zbudowane na szacunku dla Konstytucji i zasad prawnych.

Wtedy sądy muszą się stać bardziej autonomiczne, operatywne, bliższe lokalnym społecznościom, niezależne od partii politycznych i nacisków z zewnątrz, odciążone od zadań pozaorzeczniczych, z uporządkowaną kognicją, stanem kadrowym i wyrównanymi referatami dla wszystkich orzeczników, z własnym budżetem odpowiednim dla skali wymagań współczesności i zadań. Takich sądów potrzebuje Polska.
[/hidepost]

Opublikowano IUSTITIA 1(27)/2017, Prawo ustrojowe | Skomentuj

Pożyczka na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratora

Prawo o prokuraturze przyznaje prokuratorom możliwość korzystania z pomocy finansowej na zaspokojenie ich potrzeb mieszkaniowych. Ustawa ta reguluje zagadnienie sposobu planowania i wykorzystywania środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów oraz warunków przyznawania pomocy finansowej z tych środków znacznie szerzej niż przepisy – Prawa o ustroju sądów powszechnych w stosunku do sędziów. W artykule zostały omówione różnice w sposobie przyznawania pożyczek mieszkaniowych prokuratorom i sędziom.
[hidepost]

Wprowadzenie

Kilka miesięcy temu, na łamach kwartalnika, poruszyłem problem zwrotu pożyczki na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych sędziego1. Po publikacji mojego tekstu, weszła w życie ustawa – Prawo o prokuraturze z 28.1.2016 r.2, która w art. 122 reguluje zagadnienie przyznawania pomocy finansowej w postaci pożyczki finansowej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów. Rozwiązania przyjęte w tej ustawie w istotny sposób różnią się od regulacji dotyczącej sędziów. Poniżej omówię pokrótce tylko istotniejsze różnice.

Zasady przyznawania pożyczki na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorom i prokuratorom w stanie spoczynku

Pożyczka na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych może być przyznana zarówno prokuratorowi, jak i prokuratorowi w stanie spoczynku, bez wskazania jakiejkolwiek granicy wieku. Sędziowie w stanie spoczynku zostali pozbawieni tego przywileju w 2012 r.3

Skarb Państwa to nie bank komercyjny i może udzielać pożyczek mieszkaniowym osobom w dowolnym wieku. ­Niemniej warto zwrócić uwagę na zapis Rekomendacji 7, zwartej w „Rekomendacji S” Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie. „Przy ustalaniu długości okresu kredytowania klienta detalicznego, bank powinien uwzględnić zdolność kredytobiorcy do kreowania dochodów w całym okresie trwania umowy, zwracając szczególną uwagę na okres, w którym należy ­oczekiwać osiągnięcia przez kredytobiorcę wieku emerytalnego”4.

Według przepisów ProkPU (art. 122 § 2), środki na pomoc finansową prokuratorów stanowią do 5% rocznego funduszu wynagrodzeń osobowych prokuratorów, podczas gdy środki na pomoc dla sędziów – do 6%5. Obniżenie puli środków na pożyczki prokuratorskie pozornie wydaje się zmianą kosmetyczną. Faktycznie jednak jest to zmniejszenie przeznaczanych na ten cel środków aż o 1/6, tj. 16, 67% (zapewne kilka milionów złotych).

Z uwagi na moje wcześniejsze rozważania, interesujący wydaje się art. 122 § 3 ProkPU. Przepis ten (przepis ustawy, a nie aktu wykonawczego, co należy wyraźnie podkreślić) stanowi bowiem, że w przypadku wygaśnięcia stosunku służbowego prokuratora w sposób, o którym mowa w art. 93 ProkPU, pożyczka podlega zwrotowi wraz z oprocentowaniem w wysokości uwzględniającej średnie oprocentowanie kredytów złotowych dla gospodarstw domowych na nieruchomości mieszkaniowe, publikowane przez Narodowy Bank Polski6. Tym samym uchylony został § 8 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 12.6.2012 r. w sprawie sposobu planowania i wykorzystywania środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów oraz warunków przyznawania pomocy finansowej z tych środków7, który dotyczył tej samej materii. Sam akt miał zachować jeszcze moc przez kilka miesięcy8.

Zapis art. 122 § 3 ProkPU, odnosi się do publikacji NBP, nie wskazując konkretnie, o jaki publikator chodzi9. Ustawodawca prawdopodobnie miał na myśli „Biuletyn Informacyjny” NBP i zawarte w nim aneksy statystyczne. Dokładnie to tabelę pt. „Średnie oprocentowanie stanów umów złotowych”. W tabeli tej, pod pozycją: „kredyty i inne należności w PLN”, w sektorze: „gospodarstw domowych i instytucji niekomercyjnych działających na rzecz gospodarstw domowych”, można znaleźć kategorię: „kredyty na nieruchomości mieszkaniowe”. Kategoria ta dzieli się na cztery terminy: „do 1 roku włącznie”, „do 5 lat włącznie”, „powyżej 5 lat” oraz „ogółem”.
[/hidepost]

Opublikowano IUSTITIA 1(27)/2017, Prawo ustrojowe | Skomentuj